Kategori: Yazılı Basın

yol-project-sli

 

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve Yol Project ne zaman kuruldu?

Ben çocuk yaşta gitar çalmaya başladım. Zeki’lerin sürekli evde arkadaşlarıyla gitar çalmalarının çok etkisi oldu.  Zeki ise 18li yaşlarda gitarla tanıştı. Profesyonel anlamda 80’lerin sonunda Zeki’ler çalışmaya başladılar, ben de 93 yılında aralarına katıldım. 90’ların sonunda da Yol Project olarak sahne almaya başladık.

Elbetteki sahne performanslarınızı bilen biliyor ve sizi tanıyor. Ancak singleınızı alacak isimler için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Orçun Açabey :  39 yaşındayım. İstanbul işletme bölümü mezunuyum. 15-20 yaşları arasında  o kadar çok gitar çaldım ki hala ekmeğini yiyorum. Evliyim. Eşimin adı Ebru. 12 yaşında oğlum Berke ve 5 yaşımda kızım Zeynep benim iki hayat projem olarak hayatımdalar. Özel bir okulda gitar öğretmenliği yapıyorum. Sevdiğim işi yaptığım için kendimi daim sorumlu hissediyorum.

Zeki Açabey : 68 doğumluyum. Bekarım. Müzik benim için 25 sene evvel zevk ve keyif olmaktan çıkıp hayatım oldu. Caddebostan’da bir bistro işletiyorum. Ailemi, dostlarımı ve bugünden sonra da sizleri ağırlıyorum. En büyük varlığım ailem. Bu nedenle kardeşimle yola çıktım. Sonuna kadar.

Albümün içeriğinden bahsedelim. Nasıl ortaya çıktı? Kimlerle çalıştınız? Ne kadar sürdü hazırlık?

Kafamızda Mayıs ayına kadar böylesi bir düşünce yoktu. 20 yıllık dostumuz, şu anki menajerimiz Süheyl Atay ile bir araya gelip sohbet ederken konu “Haydi bir şeyler yapalım…” diyerek single’a geldi. Hem bizi izleyenler, hem dostlarımız, hem de senelerdir sahnemizi paylaştığımız sanatçı dostlarımız ve duayen büyüklerimizin dinmez ve bitmez baskıları sonucu single çıkardık. Hemen Ender Çabuker’le görüştük. Elimizdeki besteleri ona dinlettik. O da en çok “sonuna kadar” parçasını sevdi ve aranjesini yaptı. Sonrasında Profabrika ile fotoğraf çalışmasını yaptık ve Öykü Onur Tanyel ile klibi çektik. Bu süreç bir ay sürdü. Temmuz başında Run ltd yapımcılığında single raflardaydı.

Albümden  beklentileriniz neler? Albüm sizi nerelere taşıyacak?

İlk beklentimiz, sesimizi bugüne kadar duyuramadığımız mecralara ulaşmak. Üniversiteler ve Anadolu… Biz kışın İstanbul’da haftada 3 gün çalışan bir grubuz. Yazları ise yine haftada 3 gün Bodrum ve Çeşme’de sahne alıyoruz. Bu tempoya bir de kurumsal işlerimizi -yurtdışı ve yurtiçi şirket lansman toplantıları, bayi toplantıları, yıl sonu etkinlikleri, personel motivasyon geceleri vb. ekledik mi senede 150-200 arası performans sergiliyoruz. Ana amaç, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa dışında ulaşamadığımız yerlere ulaşmak ve tabi ki ikinci amaç ise kazandığımız parayı arttırmak. Bu single bizim için bugüne kadar ulaşamadığımız insanların evlerine, işyerlerine onlar izin verdiği sürece ulaşabilmemizi sağlayacak. Sonbaharda çıkacak olan maxi single ile de pekişecek olan bu kulak aşinalığı bundan sonraki turne, konser ve kurumsal işlerimizi olumlu etkileyecek.

İki kardeş birlikte müzik yapmak nasıl bir duygu? Müzik konusunda yaşadığınız anlaşmazlıklar da oluyor mu?

Zeki ben çok küçükken beni arkadaş çevresine kabul ettiği için bence sarsılmaz ve temeli sağlam bir arkadaşlık oluştuğuna inanıyorum. Benden 7 yaş büyük olması arkadaş olmamıza hiç engel olmadı şimdiye kadar. Onun sayesinde oldu tabi bu. 20 seneden uzun bir süredir de iş yapıyoruz. Temel sağlam olunca sorun uzamıyor. Hemen her konuda anlaşmazlıklar yaşıyoruz aslında. Ancak bunları yaşasak da konuyu 5 dakika soğumaya bıraktıktan sonra ortak karar verebiliyoruz. 6 dakika küs kaldığımızı hatırlamam mesela. İkimiz de geri adım atma sırasına saygı gösteririz.

yol-project-42

Dinleyicilerden nasıl tepkiler geliyor?

İlk tepkiler enteresan. “Ağzıma takıldı gitmiyo parça.” diye serzenişler çok alıyoruz. Sözlerini çok benimseyenler oluyor. “Susuz olur, aşsız olur, aşksız olmaz asla…” cümlesi sosyal medyada çok ünlendi mesela.

YÜZÜMÜZ MÜZİKAL ANLAMDA BATIYA DÖNÜK

Kendiniz haricinde başka hangi albümleri beğendiniz ya da dinliyorsunuz?

Yüzümüz müzikal anlamda batıya dönük olduğu için oldukça sıkı bir yabancı müzik arşivimiz var. Hali hazırda sahnede 200ü aşkın yabancı parça çalıyoruz. Clapton, Santana, Pink Floyd, Blues Brothers, Tom Jones, Ray Charles, Dire Straits eskiler, yeni nesiller ise Maroon 5, tabi ki Pharrel, Bruno Mars, Rihanna vb. Türkçe Repertuarımız daha da geniş. 300ü aşkın şarkıdan oluşuyor. Duayenler Barış Manço, MFÖ, Sezen, Ajda, Erkin Baba, Cem Karaca vb. yeni nesil çoğu arkadaşlarımız olan Duman, Athena, Şebnem Ferah, Yüksek Sadakat, Manga vb.

Şarkılarınız yapım aşamasındayken ilk kimlerin fikrini alıyorsunuz?

Ben karımın fikrini alıyorum. Kendisi iyi bir dinleyicidir ve objektiftir. Zeki de benden fikir alır.

BİZ SAHNEYE ÇIKALIM DİYE ALBÜM YAPMADIK

Popüler müzikteki rekabet oldukça kızışmalı gidiyor. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bizim kulvarımız biraz farklı. Tabi ki iyi gruplar var. Ancak bizim 20 senelik sahne tecrübemiz ve repertuar avantajımız var. Bizim konserlerimizde sahnede hem bizim şarkılarımız hem de Türkiye’nin ve dünyanın en iyi ve unutulmaz parçaları çalınacak. Bu sektördeki böylesi bir açığı dolduracağımıza inanıyoruz. Ayrıca biz sahneye çıkalım diye albüm çıkarmadık. Sahneye çıktığımız için albüm çıkardık. Bunu avantaja çevireceğimize inanıyoruz.

Önümüzdeki aylarda konserler var mı?

Bar performansları devam ediyor. Kurumsal işler sene sonu oldukça artıyor. Bahara üniversite şenlikleri var. Maxi single’dan sonra özellikle yazın turne düşünüyoruz. Sahne aldığımız yerleri öğrenmek ve sosyal medyada bizi takip etmek isteyenler için web sitemizi vereyim. yolproject.com bizim adresimiz. Şarkının klibini izleyebilirler.  Ayrıca bu adresten facebook, twitter, instagram linklerine bir tıkla bağlanabilirler.

Röportaj: Edda Sönmez – Fotoğraflar: Mert Arıslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir